top-logo-2

          

Situace

uckV březnu 2011 došlo v Albánii k povstání islámských radikálních skupin pod velením Imrama Zacharijeva, imáma sekty Akbar Shqipëria. Sekta si kladla za cíl vytvoření islámského státu a sjednocení balkánských albánců do jednoho státu.

Přestože se povstalcům podařilo získat pouze omezenou podporu veřejnosti, podařilo se jim pod vedením Zacharijeva získat kontrolu nad několika menšími městy a vojenskými základnami.  Povstalci se mimojiné zmocnili velkého množství střel středního doletu, tanků a bitevních vrtulníků.

Koncem března se situace v zemi začala vymykat vládním jednotkám kontrole. Vláda prezidenta Bamira Topiho požádala členské státy Severoatlantické aliance o vojenskou pomoc.

3.dubna překřočily jednotky NATO hranice Albánie po souši i po moři. Jako první překročily státní hranice v oblasti jižního albánského města Korcë řecký 2.výsadkářský regiment a 13.regiment speciálních operací „Ieros Lochos“. Ve večerních hodinách zřídily italské regimenty Folgore a Friuli operační velitelství NATO v přímořském městě Durrës. Den poté do oblasti dorazily americká 1.divize Námořní pěchoty a německé a francouzské síly rychlé reakce.

uck 4 Do konce dubna se v Albánii nacházelo 95.000 vojáků Severoatlantické aliance. Ahkbar Shqipëria byla na pokraji rozkladu, utrpěla těžké ztráty a přišla o většinu svých bojovníků a zdrojů. Vypadalo to na první úspěšnou akci jednotek NATO.

V této téměř bezvýchodné situaci Imram Zacharijev nařídil zahájení své poslední velké akce ….

Operaci NATO ale od začátku provázela smůla. Kvůli blíže nespecifikovaným problémům velké množství útočných oddílů vůbec nedorazilo do určených výsadkových oblastí. Sice se podařilo při jednom z útoků eliminovat hledaného Zlorana Bestieva, jednoho z lokálních velitelů oddílů sekty Akbar Shqipëria, ale to bylo z úspěchů Task Force téměř vše.

Bašta Imrama Zacharijeva zůstala nedotčena a neobjevena.

Bloody Sunrise

Díky intervecni evropského parlamentu byly další útoky na albánské povstalce pozastaveny. OSN se do konfliktu vložila v roli prostředníka a přes rok se pokoušela najít kompromis mezi požadavky albánských povstalců, legitimní albánské vlády (ta se musela přesunout do exilu) a velením NATO.

Během posledních jednání v říjnu tohoto roku došlo k brutálnímu atenátu na představitele legitimní albánské vlády a vyjednavače NATO. Původci pocházeli z doprovodu vyjednávací skupiny albánských povstalců. Mírové rozhovory byli tímto aktem nepřátelství razantně a především definitivně ukončeny ...

Velení NATO rozhodlo o vytvoření účelového uskupení Task Force s ozančení TF-175 Stonefall. Do uskupení byly zařazeny jednotky USMC, německé DSO, britská královská pěchota a oddíly SAS a prapor specialistů CASF z AČR. Na intervenci OSN byla k uskupení TF-175 Stonefall také přiřazena skupina vojenských poradců z vojsk Ruské federace.

C78C7CF39BB8 10 Operace s krycím názvem "BloodySunrise 4", konec května 2013

Vojsků NATO se během operace podařilo zajistit ukradené taktické střely a dosáhly dalších dílčích úspěchů. Podařilo se jim dokonce zjistit místo, ze kterého Imram Zacharijev řídil teroriské operace skupiny. Během útoku na velitelství sekty se však Zacharijevovi podařilo uprchnout a hlavní cíle Task Force 175 Stonefall nebylo dosaženo.

Operace s krycím názvem "BloodySunrise 5", duben 2015

Po honu na Imrama Zacharjeva v roce 2013, kdy na poslední chvíli Zachrajev unikl z pomyslné smyčky, kterou okolo velitelství sekty Ahkbar Shqipëria stahovalo úkolové uskupení NATO - Task Force 175 Stonefall, se na téměř dva roky tento nebezpečný terorista odmlčel. Až na začátku roku 2014 zjistili výzvědné služby, že se mu podařilo uniknout do Zábulských hor, kde se přidal se svými věrnými k Talíbánu a brzy si zde vydobil jednu z vůdčích rolí mezi povstalci v provincii. Velení NATO obrdželo v březnu 2015 několik indicí, podle kterých by mohla být poloha tohoto nebezpečného teroristy určena. Rozhodlo tedy o vytvoření nového úkolového uskupení Task Force 211 Stonefish.

FD49A030FDF7 11 V Zábulu nasazené jednotky Task Force 211 pod mandátem ISAF obsadily celkem 4 operační prostory, ve kterých se jim povedlo zlikvidovat opevněné základny povstalců. Zjistit polohu hlavní základny, kde se ukrýval Imram Zacharijev, se jim nepodařilo a po těžkých ztrátách v 5.operačním prostoru byla operace ukončena a všechny síly ISAF se stáhly na svou základnu Fort Protector.

Povstalecké skupiny pod vedením samotného Zacharijeva byly nuceni se v průběhu operace opakovaně stahovat, ale díky vysokému odhodlání, kvalitnímu výcviku a dostatečnému počtu věrných bojovníků udrželi útočící spojence mimo hlavní základnu. Imrama Zacharjev opět zmizel z hledáčku spojenců ...

Operace s krycím názvem "BloodySunrise 6", duben 2017

Nové informace o aktivitách Imrama Zacharjeva začaly vyplnouvat na povrch až začátkem roku 2017. Díky informacím získaných od tajných služeb získalo velení ISAF nové indicie, kde by se mohl tento nebezpečný vůdce povstalců ukrývat.

Bylo rozhodnuto o vytvoření nového úkolového uskupení s názvem Task Force 212 - Stoneking. Operace bude mít být velmi rychlá, protože při minulém pokusu o dopadení Imrama Zacharjeva se mu již po 48h od začátku útoku na povstalecká postavení povedlo zmizet.

Bude letos TF212 slavit úspěch, nebo zvítězí odhodlaní povstalci ???

 

Bloody Sunrise